W Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego formacja stanowi istotny element na drodze rozwoju, pogłębiania i umacniania charyzmatu.
Dla członków ZAK:
Ponieważ członkowie „uczestniczą osobiście we wspólnej odpowiedzialności za całe Dzieło św. Wincentego Pallottiego” (SG 36) na Zjednoczeniu spoczywa obowiązek troski o właściwą formację członków tak, aby mogli oni wypełnić swój obowiązek wobec Zjednoczenia.
Dla indywidualnych członków (ma się tutaj na uwadze nie tylko ludzi świeckich, ale także osoby zakonne, kapłanów diecezjalnych itd.) ogólny plan formacji jest przygotowywany przez KRK i zatwierdzony przez GRK. W praktyce plan ten zostaje wyrażony w określonych działaniach formacyjnych i jest realizowany na płaszczyźnie lokalnej przez LRK (SG 28, 44 c).
Formacja początkowa i w szerszym znaczeniu, również formacja ciągła członków wspólnot należy do kompetencji wspólnot Zjednoczenia (por. SG 35).
Dla współpracowników:
Współpracownicy to osoby, które wyrażają pragnienie życia według ducha Zjednoczenia poprzez różne formy współpracy i uczestnictwa w działalności Zjednoczenia (SG 26).
Zjednoczenie wyrażając zgodę na ich uczestnictwo i służbę, ma obowiązek rozwijać ich ducha poprzez programy formacji dostosowane do wymagań różnorodnych form współpracy.
OGÓLNE WYTYCZNE DO FORMACJI
w Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego
Dokument zatwierdzony przez Generalna Radę Koordynacyjną dnia 1 lutego 2004 r.
1. WPROWADZENIE
Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, dar Ducha Świętego, jest komunią wiernych, którzy żyją według charyzmatu św. Wincentego Pallottiego w służbie Kościołowi i światu. (SG 1).
Powołanie do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego jest bezinteresownym darem Boga Ojca. W Swojej nieskończonej i miłosiernej miłości powołuje On osobę do naśladowania Swojego Syna, Jezusa Chrystusa-Apostoła, aby kontynuowała w świecie Jego zbawczą misję. Jak Ojciec posłał Swojego Syna na świat, tak członkowie Zjednoczenia przynagleni odkupieńczą miłością Chrystusa posłani są, aby:
ożywiać i szerzyć wiarę ewangelizując osoby i społeczeństwo, w którym one żyją;
rozpalać miłość;
żyć w głębokiej jedności z Jezusem, Apostołem Ojca Przedwiecznego, podejmując apostolskie działania razem z katolikami, z chrześcijanami i z ludźmi dobrej woli;
budzić u wszystkich ochrzczonych świadomość ich powołania do apostolstwa (SG 12).
Wszyscy członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego: wierni świeccy, osoby konsekrowane, kapłani a także osoby, które pragną żyć według charyzmatu św. Wincentego Pallottiego, potrzebują solidnej formacji, aby mogli w pełni realizować swoje powołanie pallotyńskie. W celu zapewnienia jedności formacji członków ZAK, którzy żyją w różnych kontekstach kulturowych, uznano za sprawę istotną przygotowanie wytycznych dla formacji pallotyńskiej. Zostały one przygotowane i przesłane członkom Krajowych Rad Koordynacyjnych, aby mogły służyć jako podstawa w opracowaniu programów formacyjnych.